Sneeuwverlies-calculator voor Zonnepanelen
Bereken het jaarlijkse energieverlies van zonnepanelen door sneeuwbedekking op basis van helling, locatie en sneeuwval. Gratis calculator op basis van PVGIS en NREL Marion.
Prepared by the Solar Calculator HQ editorial team. Review our formula, source and limitation standards.
Sneeuwverlies-calculator zonnepanelen
| Maand | Verlies (kWh) | Verlies (%) |
|---|---|---|
| Dec | 3 | 2,4% |
| Jan | 7 | 3,6% |
| Feb | 7 | 3,6% |
| Mrt | 3 | 2,4% |
Hoe gebruik je de calculator
Vul zes waarden in om het jaarlijkse sneeuwverlies en de maandelijkse verdeling (december-maart) te berekenen:
- Vermogen installatie (kWp) — totaal nominaal vermogen. Nederlands woninggemiddelde: 4,4 kWp.
- Piekzonuren per dag — lokale gemiddelde uit PVGIS-Europe. Amsterdam: 2,9; Rotterdam: 2,9; Eindhoven: 3,0; Groningen: 2,9; Maastricht: 3,1.
- Systeemrendement (%) — degradatiefactor. Holland Solar en TKI Urban Energy gebruiken 80% inclusief omvormer-, kabel- en temperatuurverliezen.
- Modulehelling (°) — schuine dakhelling. Nederlands gemiddelde: 35–45°. Platte daken: 10–25° opstelhoek.
- Jaarlijkse sneeuwval (cm) — totaal van het seizoen. KNMI publiceert klimatologische normalen voor stations in Nederland.
- Stroomtarief (€/kWh) — variabele leveringskosten + energiebelasting + ODE. Nederlands gemiddelde 2026: 0,30–0,35 €/kWh.
Sneeuwverlies in de Nederlandse context
Nederland heeft een gematigd zeeklimaat met beperkte sneeuwval. De seizoenstotalen variëren regionaal:
- Kustprovincies (Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland) — 5–15 cm/seizoen, verlies 0,2–0,6%
- Randstad binnenland (Utrecht, Brabant west) — 10–20 cm/seizoen, verlies 0,4–0,9%
- Hooglandgebieden (Drenthe, Twente, Achterhoek) — 20–35 cm/seizoen, verlies 0,8–1,8%
- Heuvelland Limburg — 25–40 cm/seizoen, verlies 1,0–2,0%
Nederland heeft meer dan 20 GW geïnstalleerd zonnevermogen (Holland Solar 2025) en is per inwoner een van de leidende PV-markten ter wereld. De economische impact van sneeuwverlies is minimaal — een gemiddelde 4 kWp Drentse installatie verliest 30–60 kWh/jaar, oftewel €10–18 bij huidige stroomtarieven.
Sneeuwverlies-benchmarks per Nederlandse stad
Gecombineerde KNMI-, PVGIS- en TKI-Urban-Energy-gegevens voor typische 35° schuin-dak installatie:
| Locatie | Sneeuwval | Sneeuwverlies |
|---|---|---|
| Amsterdam | 18 cm | 0,6–1,2% |
| Rotterdam | 12 cm | 0,4–0,9% |
| Den Haag | 10 cm | 0,3–0,7% |
| Utrecht | 18 cm | 0,6–1,2% |
| Eindhoven | 20 cm | 0,7–1,3% |
| Groningen | 25 cm | 0,9–1,6% |
| Assen | 30 cm | 1,0–1,8% |
| Enschede | 28 cm | 1,0–1,7% |
| Maastricht | 22 cm | 0,8–1,4% |
| Lelystad | 22 cm | 0,8–1,4% |
Voor grondopstellingen op 40°+ helling zijn de verliezen ongeveer de helft. Voor platdakinstallaties met opstelhoek 10–15° zijn ze ongeveer het dubbele.
Het Marion-NREL-model toegepast op Nederland
Het referentiepaper is Measured and Modeled Photovoltaic System Energy Losses from Snow van Bill Marion (NREL 2013), geïmplementeerd in PVGIS-Europe v5.2. Drie fysische effecten:
- Glijden is het dominante schoonmaakmechanisme. Zodra het paneeloppervlak boven 0 °C komt, glijdt sneeuw binnen minuten weg in platen. Nederlandse natte sneeuw heeft een glijdrempel van 30–35°, droger Limburgs poeder van 25–30°.
- Albedo-bijdrage is klein in Nederland. Sneeuw blijft zelden lang liggen op de grond, dus de reflecterende bijdrage van het maaiveld is beperkt vergeleken met Scandinavië of Alpen.
- Winteraandeel in jaarlijkse productie is beperkt. December-februari levert slechts 7% van de jaarlijkse opbrengst op Nederlandse breedte. Dezelfde percentuele paneelobstructie levert daarom kleinere jaarlijkse verliezen op.
Hoe sneeuwverlies te beperken
Helling 35–40° kiezen
De meeste Nederlandse schuine daken liggen in deze range — geen aanpassing nodig. Voor nieuwe platdakprojecten in sneeuwgevoelige regio’s overweeg 25° opstellinghoek in plaats van de standaard 10–15°.
Frameless glas-glas modules
REC Alpha Pure-R, Solarwatt Vision en Sunpro Solar leveren frameless glas-glas modules die sneeuw 30% sneller afvoeren dan modules met aluminium frame. Meerprijs: €30–50 per module — terugverdiend in 5–7 jaar via verminderd sneeuwverlies in Drenthe, Twente en Limburg.
NEN 1010 en Bouwbesluit-conforme installatie
NEN 1010 en het Bouwbesluit vereisen sneeuwhekken boven entrees, oprijlanen en openbare voetpaden bij schuine daken in sneeuwzone 1. PV-installaties vallen onder dezelfde eisen. Budget: €10–15/m sneeuwhek aluminium met steunen.
Geen handmatige sneeuwruiming
Holland Solar en Milieucentraal raden expliciet af. Het valrisico van een dak is statistisch hoger dan het energieverlies in euros — voor een gemiddelde Nederlandse installatie is een complete winter sneeuwverlies maximaal €20–30, terwijl een ziekenhuisbezoek na een dakval €1.000+ kost.
Veelgemaakte fouten
- Een vaste 5% sneeuwderating toepassen. Nederlandse sneeuwverliezen zijn 0,2–2%, niet 5%. Een verkeerd cijfer leidt tot te conservatieve productiebepaling en SDE-aanvragen.
- NEN 1010 sneeuwhekken vergeten. Niet-conforme installatie kan leiden tot uitsluiting van aansprakelijkheidsverzekering bij persoonlijk letsel.
- Standaard modules op platte industriedaken zonder check. Grote platte daken in Drenthe en Twente kunnen baat hebben bij hogere opstelhoek of frameless modules — vergelijk de offerte zorgvuldig.
- Sneeuw handmatig ruimen. Holland Solar adviseert tegen — het is gevaarlijk en levert weinig op.
Bronnen
- PVGIS-Europe v5.2 — JRC-tool met geïntegreerd sneeuwmodel
- NREL — Measured and Modeled PV Energy Losses from Snow — Marion 2013 referentiemodel
- TKI Urban Energy — Nederlandse PV-onderzoek en benchmarks
- Holland Solar — brancheorganisatie zonne-energie Nederland
- Milieucentraal — Zonnepanelen
- Energievergelijk — Sneeuw en zonnepanelen
- KNMI Klimaatatlas — Nederlandse sneeuwval-normalen
- NEN-EN 1991-1-3 — Sneeuwbelasting op constructies in Nederland