Degradatie-calculator zonnepanelen
Bereken het jaarlijkse opbrengstverlies van zonnepanelen over 25 jaar. Gratis calculator met LID, jaarlijkse degradatie en garantiecheck.
Degradatie-calculator zonnepanelen
| Year | % | kWh |
|---|---|---|
| 1 | 98% | 3.651 |
| 5 | 96,1% | 3.579 |
| 10 | 93,7% | 3.490 |
| 15 | 91,4% | 3.404 |
| 20 | 89,1% | 3.320 |
| 25 | 86,9% | 3.238 |
Het gebruik van de calculator
Vul zeven waarden in en de calculator geeft de huidige opbrengst, de opbrengst in jaar 25, de cumulatieve 25-jaarsopbrengst en het verlies aan kWh en inkomsten door natuurlijke degradatie:
- Vermogen installatie (kW) — STC-nominaal vermogen. Nederlands residentieel gemiddelde: 4,4 kWp (11 panelen van 400 Wp).
- Piekzonuren per dag — Nederlands gemiddelde: 2,7 (Friesland, Groningen) tot 3,1 (Limburg). KNMI publiceert regionale stralingsdata.
- Systeemrendement (%) — 80 % is standaard voor Nederlandse installaties met moderne omvormer (Enphase, SolarEdge, Growatt, Goodwe) conform NEN 1010.
- Leeftijd panelen nu (jaren) — 0 voor nieuwe installatie; 8 voor installatie uit pre-saldering afbouw.
- LID-verlies eerste jaar (%) — 1,5–2,5 % voor standaard p-type mono-PERC; 0,3–0,5 % voor n-type.
- Jaarlijkse degradatie (%/jr) — Nederland: 0,4 % standaard, 0,3 % voor Tier-1 premium.
- Stroomtarief (€/kWh) — uw huidige variabele of vaste tarief. Nederlands gemiddelde eind 2026: ~0,32 €/kWh.
Hoe degradatie van zonnepanelen werkt
Elk zonnepaneel verliest in de tijd vermogen. De daling kent drie fasen:
Fase 1 — LID (Light-Induced Degradation). In p-type kristallijn silicium veroorzaken de eerste 30–100 zonuren boor-zuurstofdefecten die de opbrengst met 1–3 % verlagen. De reactie stabiliseert binnen twee weken en is onomkeerbaar. Tier-1 fabrikanten compenseren door modules op +1,5 % boven nominaal vermogen te binnen. n-type silicium (SunPower Maxeon, LG NeON R) en gallium-gedoteerd p-type (moderne Trina Vertex, LONGi Hi-MO 7) zijn in essentie immuun.
Fase 2 — lineaire degradatie, jaar 1–25. Na LID-stabilisatie daalt het paneel constant met 0,3–0,5 % per jaar in Nederlandse omstandigheden. Oorzaken: EVA-vergeling (Arrhenius-kinetiek, temperatuurafhankelijk), microscheuren door thermische cycling, soldeervermoeidheid en PID (Potential-Induced Degradation) waarbij hoogspanningsstress natriumionen in de cel drijft. NREL’s Jordan & Kurtz-metastudie (11.000 systemen) zet de wereldwijde mediaan op 0,5 %/jaar; het Nederlandse klimaat drukt deze waarde licht omlaag.
Fase 3 — versnelde uitval, na garantie. Voorbij de 25 jaar: delaminatie van de aansluitkast, glasbreuk, backsheet-scheuren. Nederlandse installaties uit het SDE-tijdperk 2010–2012 zijn nu 13–16 jaar oud en produceren nog 91–93 % van het oorspronkelijke nominale vermogen — consistent met 0,4–0,5 %/jaar.
De degradatieberekening
Voor jaar n van de levensduur is de opbrengst relatief tot STC:
year_factor(n) = (1 - LID) × (1 - degradation_rate)^(n - 1)
In jaar 0 (voor zonsblootstelling) is de factor 1,0. In jaar 1 geldt het LID-verlies. Vanaf jaar 2 wordt de jaarlijkse degradatie samengesteld.
Rekenvoorbeeld voor een 4,4 kWp-installatie, 2 % LID, 0,4 %/jaar degradatie:
- Jaar 1: 4,4 kW × (1 − 0,02) = 4,312 kW = 98,0 % van STC
- Jaar 5: 4,312 × (1 − 0,004)^4 = 4,243 kW = 96,4 % van STC
- Jaar 10: 4,312 × (1 − 0,004)^9 = 4,158 kW = 94,5 % van STC
- Jaar 15: 4,312 × (1 − 0,004)^14 = 4,076 kW = 92,6 % van STC
- Jaar 20: 4,312 × (1 − 0,004)^19 = 3,995 kW = 90,8 % van STC
- Jaar 25: 4,312 × (1 − 0,004)^24 = 3,915 kW = 89,0 % van STC
Komt overeen met de garantiecurves van Tier-1 fabrikanten gedistribueerd in Nederland: 88–92 % na 25 jaar. SunPower Maxeon en REC Alpha lopen voorop met 92–93 %.
Degradatietempo per modeltype
NREL- en Fraunhofer ISE-medianen per technologie:
| Technologie | LID 1e jaar | Jaarlijks tempo NL | Opbrengst jaar 25 |
|---|---|---|---|
| Mono n-type (SunPower Maxeon, REC Alpha) | 0,3 % | 0,25 %/jr | 93,7 % |
| Mono p-type premium (Q CELLS Q.PEAK, LG NeON H+) | 1,0 % | 0,30 %/jr | 92,2 % |
| Mono p-type standaard PERC (LONGi Hi-MO, Trina Vertex S) | 2,0 % | 0,40 %/jr | 89,0 % |
| Polykristallijn silicium (zeldzaam in NL sinds 2022) | 2,5 % | 0,50 %/jr | 86,2 % |
| TOPCon (LONGi Hi-MO 7, Trina Vertex S+) | 1,0 % | 0,30 %/jr | 92,2 % |
In Nederland is de markt vrijwel volledig Tier-1 — Tier-3 modules zijn verdrongen door scherpe groothandelsprijzen van Tier-1.
Wat degradatie versnelt in Nederland
Hoge zomertemperaturen
Hoewel Nederland mild is, kunnen daktemperaturen in juli/augustus oplopen tot 50–55 °C celtemperatuur. Elke 10 °C hoger halveert de levensduur volgens Arrhenius. Montagesystemen met 60+ mm ventilatieruimte, lichte dakkleuren en modules met lage temperatuurcoëfficiënt (−0,28 tot −0,30 %/°C in plaats van standaard −0,36 %) verlengen de levensduur meetbaar.
Vocht en condensatie
Nederlands klimaat is vochtig (gemiddeld 80 % RV jaarrond). Backsheet-degradatie door langdurige vochtblootstelling is een gedocumenteerde faalmodus. IEC 61215 damp-heat testing (DH1000+ uur) is een minimumeis.
Mechanische belasting
Westerstormen langs de Hollandse en Zeeuwse kust en op de Waddeneilanden vereisen bevestiging gedimensioneerd volgens Eurocode 1 voor windbelasting. Microscheuren door trillingen verschijnen in EL-beelden na 5–7 jaar in winderige zones.
Hagel
Zeldzaam maar bestaand (Limburg juni 2016). IEC 61215 hageltest 25 mm op terminal velocity is minimum; premium passeert 35 mm.
Zoute lucht
Friese, Zeeuwse en Waddenkust-installaties hebben corrosieve zoutmistomgeving. IEC 61701 salt-mist-certificering verplicht voor installaties binnen 1 km van de kust.
PID (Potential-Induced Degradation)
Transformatorloze omvormers (Enphase, SolarEdge, Goodwe) kunnen PID induceren in niet-PID-bestendige modules. Controleer de IEC TS 62804-1 “PID-free” certificering in het datasheet.
Uw garantie begrijpen
Twee garanties dekken de moduleopbrengst:
- Productgarantie — 10–25 jaar, dekt fabricagedefecten (celscheuren, aansluitkastdefecten, hot spots). SunPower, REC, Q CELLS bieden 25-jaars productgaranties.
- Prestatiegarantie — 25–30 jaar, garandeert een minimale opbrengstcurve.
De Nederlandse wettelijke conformiteitsgarantie (BW 7:17) verplicht de verkoper minimaal 2 jaar; in praktijk vaak langer voor consumentengoederen met verwachte 25+ jarige levensduur. Voor inroeping van de prestatiegarantie heeft u nodig: opleveringscertificaat NEN 1010, maandelijkse opbrengstdata via gemonitorde omvormer en bij geschil een elektroluminescentie-opname. Bewaar alle documentatie 25 jaar.
Veelgemaakte fouten
- Verwarren van nominaal vermogen met jaar-1 opbrengst. Standaard p-type modules verliezen 1–2 % in de eerste 100 uur.
- Vergeten van elektriciteitsprijs-stijging. Het variabele tarief is tussen 2021 en 2024 met 60 % gestegen. Een in 2050 bespaarde kWh is significant meer waard dan een in 2026.
- Modules zonder TÜV-certificering kopen. Niet erkend door netbeheerders voor terugleveringsafspraak.
- Degradatie negeren in terugverdientijdberekening. Nederlandse payback ligt nu op 7–10 jaar; toevoegen van 0,4 %/jaar verlengt 5–7 maanden — correct verwerkt in de payback-calculator.
Bronnen
- TKI Urban Energy — onderzoeksdata Nederlandse PV-prestaties
- Holland Solar — brancheorganisatie en kwaliteitsrichtlijnen
- Milieucentraal — onafhankelijke consumentenvoorlichting
- KNMI — Zonne-energie — regionale stralingsdata
- NREL — Photovoltaic Degradation Rates: An Analytical Review — wereldwijde meta-analyse