Garantiecalculator zonnepanelen
Bereken het minimum aantal kWh dat de fabrikant garandeert in jaar N. Lineaire en getrapte garantiecurves, cumulatieve kWh en inkomsten over 25 jaar.
Prepared by the Solar Calculator HQ editorial team. Review our formula, source and limitation standards.
Garantiecalculator zonnepanelen
| Year | % | kWh |
|---|---|---|
| 1 | 98% | 3.477 |
| 5 | 96,2% | 3.412 |
| 10 | 93,9% | 3.330 |
| 15 | 91,6% | 3.249 |
| 20 | 89,3% | 3.168 |
| 25 | 87% | 3.087 |
Hoe deze calculator te gebruiken
Vul de systeemgegevens en de garantietermijnen van het paneeldatasheet in:
- Vermogen installatie (kW) — DC-piekvermogen. Nederlands residentieel typisch: 3 kWp (klein dak), 4–5 kWp (gemiddeld dak ~12–16 panelen), 10 kWp (limiet salderingsregeling).
- Piekzonuren per dag — lokale PSH. Amsterdam 2,5, De Bilt 2,5, Eindhoven 2,7, Maastricht 2,8, Groningen 2,4, Vlissingen 2,8 (KNMI / TKI Urban Energy data).
- Systeemrendement (%) — derate-factor. 80 % typisch voor stringomvormer (SMA, Huawei SUN2000, GoodWe, Growatt, Solis), 82 % voor micro-omvormers (Enphase IQ8) of leistungsoptimisers (SolarEdge).
- Garantiecurve — lineair (Tier-1 standaard sinds 2018) of in stappen (oudere modules).
- Gegarandeerd jaar 1 (%) — datasheet, typisch 97,5–99 %.
- Gegarandeerd jaar 25 (%) — typisch 87 % standaard, 92 % premium n-type.
- Controleer jaar N — jaar van de gegarandeerde ondergrens.
- Stroomtarief (€/kWh) — jouw all-in tarief (gemiddelde 2026 Eneco/Vattenfall/Essent/Engie: ~0,310 €/kWh incl. energiebelasting + btw).
Hoe opbrengstgaranties werken
Elke Tier-1 module gecertificeerd volgens NEN-EN-IEC 61215 heeft twee aparte garanties:
- Productgarantie — fabricagefouten (microscheuren, hotspots, aansluitdoos, frame, backsheet). 10–25 jaar.
- Opbrengstgarantie — minimale kWh/kWp curve over 25 jaar.
Dit laatste is wat de calculator modelleert.
Lineair vs in stappen
Lineair — constante jaarlijkse daling. REC Alpha Pure-R: 98 % in jaar 1 naar 92 % in jaar 25 = 0,25 %/jaar. Tier-1 standaard sinds 2018.
In stappen — controlepunten in jaren 1, 10 en 25. Historisch: 90 % in jaar 10, 80 % in jaar 25. Nog aanwezig op sommige tweedelijns-merken.
Tier-1 garantietermijnen 2026 (Nederlandse markt)
| Merk / Serie | Product | Jaar 1 | Jaar 25 | Curve |
|---|---|---|---|---|
| REC Alpha Pure-R | 25 jr | 98,0 % | 92,0 % | Lineair |
| Maxeon 6 (SunPower) | 40 jr | 98,0 % | 92,0 % | Lineair |
| Q CELLS Q.PEAK DUO ML-G11+ (Hanwha) | 25 jr | 98,0 % | 86,0 % | Lineair |
| LONGi Hi-MO 6 Explorer | 15 jr | 98,0 % | 88,9 % | Lineair |
| JA Solar DeepBlue 4.0 N | 12 jr | 99,0 % | 89,4 % | Lineair |
| Jinko Tiger Neo N-Type | 12 jr | 99,0 % | 89,4 % | Lineair |
| Trina Vertex S+ | 25 jr | 98,0 % | 87,4 % | Lineair |
| Canadian Solar HiHero | 25 jr | 98,0 % | 89,4 % | Lineair |
| Meyer Burger Black (HJT, Duits-Zwitsers) | 25 jr | 98,0 % | 92,0 % | Lineair |
| Solitek Premium (Litouws) | 25 jr | 98,0 % | 86,0 % | Lineair |
Bron: 2026 datasheets via Holland Solar ledenoverzicht.
Wat de calculator berekent
kWh_STC_jaarlijks = kW × 1000 × PSH × derate × 365 / 1000
kWh_gegarandeerd(jaar_N) = kWh_STC_jaarlijks × garantie_pct(jaar_N) / 100
Voorbeeld — 4,5 kWp Amsterdam-installatie (PSH 2,5, derate 80 %, REC Alpha Pure-R lineair 98 % → 92 %):
- Jaarlijkse STC-opbrengst = 4,5 × 1000 × 2,5 × 0,80 × 365 / 1000 = 3.285 kWh/jaar (consistent met TKI Urban Energy 900–950 kWh/kWp Nederland zuidgericht 30°)
- Jaar 1 garantie = 3.285 × 0,98 = 3.219 kWh
- Jaar 10 garantie ≈ 95,75 % → 3.145 kWh
- Jaar 25 garantie = 3.285 × 0,92 = 3.022 kWh
- 25-jaars totaal gegarandeerd ≈ 78.020 kWh
- 25-jaars waarde gegarandeerd à 0,310 €/kWh = 24.186 € (volledige zelfconsumptie of saldering tot 2027)
De ondergrens is het contractueel afdwingbare minimum — geen voorspelling. Werkelijke productie overstijgt typisch de curve met 1–3 punten op Tier-1.
Nederlandse bijzonderheden
Sneeuwbelasting (NEN-EN 1991-1-3)
Nederland zit grotendeels in de laagste sneeuwbelasting-categorie (0,7 kN/m² Limburg-Brabant tot 0,55 kN/m² kust). Tier-1 standaard op 5400 Pa frontbelasting (= 540 kg/m²) is ruim voldoende voor het hele land.
Hagel (Brabant, Limburg risicozone)
Brabant en Limburg zijn de Nederlandse hagelhotspots. Voor deze provincies modules kiezen met versterkte hagelcertificering 35 mm/27 m/s naast de IEC 61215 standaard (25 mm/23 m/s). De grote 2016-hagel in Brabant veroorzaakte miljoenen euro’s PV-schade aan niet-versterkte panelen.
Zoutmist (kuststrook)
Heel Nederland ligt binnen 100 km van zee; bewoonde gebieden binnen 30 km kustlijn — IEC 61701 Severity 6 bevestigen op het datasheet. Essentieel voor Noord- en Zuid-Hollandse, Zeeuwse, Friese en Groningse kustdorpen.
Ammoniak (intensieve veeteelt)
Brabant, Gelderland (Achterhoek), Overijssel, Limburg-Noord — IEC 62716 ammoniakcertificering vereist als panelen binnen 200 m van pluimvee- of varkensstallen staan.
Netcongestie (Brabant, Noord-Holland, Limburg)
Vanaf 2024 is een groeiend aantal Nederlandse gebieden netcongestie-gebied — TenneT en regionale netbeheerders (Liander, Enexis, Stedin) kunnen teruglevering beperken via ‘cable pooling’ of curtailment-contracten. Garantie wordt niet beïnvloed maar werkelijke teruglevering kan onder de garantie-ondergrens vallen omdat het net niet kan absorberen. Voor congestie-gebieden: bekijk batterijopslag met ISDE-subsidie.
Salderingsregeling afbouw (2027–2031)
Salderingsregeling: volledig tot 2027, 64 % in 2028, 36 % in 2029, 0 % vanaf 1 januari 2031 (huidig wetsvoorstel — onder herziening). Vanaf 2031 verschilt importtarief (~0,30 €/kWh) sterk van terugleververgoeding (~0,07 €/kWh marktwaarde). Onderpresteren onder garantie schaadt dan vooral zelfconsumptie — minder import vermijden = meer geld verloren.
ISDE batterij-subsidie
ISDE-subsidie voor thuisbatterijen (vanaf 2026 €375/kWh tot max €1.875 bij 5 kWh, onder voorwaarden) vereist installatie door een erkende installateur. Module-garantie blijft onafhankelijk maar batterij-koppeling moet conform NEN 1010.
Wat claims doet falen
Drie kritieke documenten:
- Opleveringsrapport door een Holland Solar-erkend of vergelijkbaar installateur, met serienummers en eerste-dag opbrengstmeting.
- Netbeheerder-melding onder Netcode Elektriciteit Art. 2.1.5.1.
- Continue monitoring — Enphase Enlighten, SolarEdge mySolarEdge, GoodWe SEMS, Huawei FusionSolar, Growatt ShinePhone.
Veelvoorkomende afwijsredenen (Holland Solar audit 2026):
- Geen opleveringsrapport (32 %).
- Hagelschade op modules zonder versterkte certificering (18 %).
- Zoutmist op niet-IEC 61701 panelen (12 %).
- Niet-erkende installateur of failliet (10 %).
Vergelijking met werkelijke degradatie
De degradatie-calculator modelleert het werkelijke verlies (~0,5 %/jaar mediaan NREL). Deze garantiecalculator modelleert het contractuele minimum. Het verschil is je veiligheidsmarge — 1–3 punten op Tier-1.
Bronnen
- Holland Solar — Brancheorganisatie zonne-energie — ledenoverzicht 2026
- TKI Urban Energy — Kennisplatform zonne-energie — opbrengstdata Nederland
- Milieu Centraal — Zonnepanelen consumentengids
- NREL — Photovoltaic Degradation Rates: An Analytical Review (Jordan & Kurtz)
- NEN-EN-IEC 61215 / IEC 61730 — Module-kwalificatie
- RVO — Salderingsregeling en ISDE